Layihənin adı – "DocNet" Elektron sənəd dövriyyəsi sistemi
Layihə haqqında məlumat (hansı proses rəqəmsallaşdırılıb) – "DocNet" Elektron sənəd dövriyyəsi sistemi Ultra şirkəti tərəfindən yaradılmış DocNet Elektron Sənəd Dövriyyəsi sistemində ən müasir texniki həllər və imkanlar istifadə edilmişdir : Proqramlaşdırma dilləri- Javascript, Delphi, C, Assembler. Müxtəlif verilənlər bazası kimi Microsoft SQL Server, SQL Server, Oracle SQL, PostgreSQL istifadə edilir. DocNet Elektron Sənəd Dövriyyəsi sistemi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 sentyabr 2003-cü il tarixli 935 nömrəli Fərmanına əsasən “Dövlət hakimiyyəti orqanlarında, idarə, təşkilat və müəssisələrində kargüzarlığın aparılmasına dair Təlimat”-a əsasən yaradılmışdır və təşkilatların bütün kargüzarlıq dövriyyəsini (sənədlərin daxil edilməsi, razılaşdırılması, icrası, saxlanılması, axtarışı nəzarəti və xidməti sənədləşmə) əhatə edir. Öz növbəsində bu sistem təşkilatda kağız daşıyıcıların ləğv edilməsinə və ya minimuma endirilməsinə imkan yaradır. «DocNet» Elektron Sənəd Dövriyyəsi sisteminin əsas funksionallığı: o Bütün daxil olan, daxili və xaric olan sənədlərin əlavə edilməsi, yaradılması və qeydiyyatı; o Məlumatların təhlükəsizliyinin mərkəzləşmiş qaydada qorunması; o Web texnologiyaların istifadəsi; o Təşkilatı strukturun Sistemdə təşkil edilməsi geniş əvəzetmə və restrukturizaya imkanları; o Rahat, dinamik və çoxdilli interfeys. Fərdi iş masaları; o Elektron sənədlərdə imzaların, qeydiyyat nişanlarının və dərkənarların vizual görünüşü; o Kərgüzar qaydalarına və standartlarda uyğun sənəd şablonlarının yaradılması; o Sistemdə sənədlərin razılaşdırmasının, icranın və nəzarətin təşkili; o Rahat və sürətli axtarış (tam mətnli və atributlar əsasında) imkanları; o Bildirişlər (email vasitəsilə); o Sənədlərin tamlığını və etibarlılığını təmin edilməsi üçün sistemdə Elektron Rəqəmsal İmzadan (ERİ) istifadə edilir; o QR kod texnologiyaların tətbiqi; o Kənar pereferik avadanlıqlarla (skaner, printer, QR kode skaner) birbaşa inteqrasiyası; o Rahat və çevik inteqrasiya interfeysinə malikdir; o Mobil versiya (Android, iOS); o İnzibatçılıq (rollar üzrə); o Tarixçə və Geniş audit (dəyişliklərin izlənilməsi).
Layihəni həyata keçirən təşkilatın adı – ULTRA Technologies MMC
Layihənin əsas nəticələri və ya nailiyyətləri hansılardır? – «DocNet» Elektron sənəd dövriyyəsi sisteminə keçidin əsas üstünlükləri: Beləlikə Elektron sənəd dövriyyəsi sisteminə keçid təşkilatların bir çox üstünlüklər əldə etməsinə imkan yaradır (aşağıda göstərilmişdir). Ən əsası saxlanılan məlumatların həcminin çoxalması və məlumatların mərkəzləşmiş formada emalı, rəhbərlərin və əməkdaşların sənədlərlə əlaqədar məlumatlarının artması ilə nəticələnir. • Sənədlərin razılaşdırılmasına ayrılan vaxtın dəfələrlə azaldılması; • Kağız daşıyıcılarına sərf olunan xərclərinin azaldılması (kağız, printer və. s); • Sənədlərin müxtəlif atributları əsasında sürətli axtarış imkanı; • Müxtəlif biznes proseslərin inteqrasiyası; • Sənədlərin itirilməsi və ya zərər görməsinin qarşısının alınması; • Sənədlərin icra prosesinə nəzarət etmək imkanı; • Sənədlərə icazəsiz girişlərin qarşısının alınması; • Dünyanın istənilən yerindən sənədlərin razılaşdırılması imkanı (İnternetin və xüsusi qoşulma imkanları olduğu halda); • Operativ qeydiyyatın təşkil olunması, statistik hesabatların əldə edilməsi; • Şəffaflığın artırılması.

Information about the project (which process is digitalized) – DocNet Electronic Document Management System is a system developed by Ultra LLC using the most modern technical solutions and capabilities: Programming languages used include Javascript, Delphi, C, and Assembler. Various databases such as Microsoft SQL Server, Oracle SQL, and PostgreSQL are utilized. The DocNet Electronic Document Management System was created in accordance with the instruction on "Document management in state authorities, institutions, and organizations" as per the Decree No. 935 of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 27, 2003. It covers the entire document workflow of organizations (document entry, approval, execution, storage, search, control, and service documentation). The system facilitates the elimination or minimization of paper usage in organizations.
Main functionalities of DocNet: Adding, creating, and registering all incoming, internal, and outgoing documents, Centralized protection of information security, Use of web technologies, Organization of the structure in the system, with broad substitution and restructuring capabilities, Convenient, dynamic, and multilingual interface, Visual display of signatures, registration marks, and annotations on electronic documents, Creation of document templates according to administrative rules and standards, Organization of document approval, execution, and control within the system, Fast and convenient search options (full-text and attribute-based), Notifications (via email), Use of electronic digital signatures (EDS) to ensure the completeness and reliability of documents, Application of QR code technologies, Direct integration with external peripheral equipment (scanner, printer, QR code scanner), Convenient and flexible integration interface, Mobile version (Android, iOS), Role-based administration, History and extensive audit (tracking changes).
Name of the organization that implemented the project – ULTRA Technologies MMC
What are the main take aways or achievements of the project? – Main advantages of transitioning to DocNet Electronic Document Management System: The transition to the electronic document management system provides numerous advantages for organizations, including the following: Significantly reduced time for document approvals, Reduced costs associated with paper usage (paper, printers, etc.), Fast document search options based on various attributes, Integration of different business processes, Prevention of document loss or damage, The ability to control the document execution process, Prevention of unauthorized access to documents, The ability to approve documents from anywhere in the world (if internet and special connection options are available), Organization of fast registration and obtaining statistical reports, Increased transparency