Azərbaycanda ünvanlı dövlət sosial yardımın təyin edilməsi üçün maddi-məişət şəraitinin yoxlanılmasının süni zəkaya əsaslanan həlli yolu
Qısa icmal Aztəminatlı ailələrin sosial ödənişlərlə ünvanlı şəkildə təmin edilməsi məsələsi hər bir cəmiyyətin prioritet hədəflərindəndir. Bu xüsusda, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ili ölkəmizdə həyata keçirilən genişmiqyaslı iqtisadi-sosial islahatlar çərçivəsində əhalinin gəlir əldə etmək imkanlarının genişləndirilməsi, aşağıgəlirli əhalinin sayının əhəmiyyətli dərəcədə azaldılması, səmərəli sosial müdafiə sistemini inkişaf etdirməklə yaşlı əhalinin, aztəminatlı ailələrin və sosial cəhətdən həssas qrupların sosial risklərinin minimuma endirilməsi, eləcə də sosial idarəçilik sisteminin təkmilləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycanda 2006-cı ildən etibarən müəyyən şərtlərlə dövlət tərəfindən aztəminatlı ailələrə ünvanlı dövlət sosial yardımı (bundan sonra – ÜDSY) adlanan pul yardımının təyinatına və ödənilməsinə başlanılmışdır. Qanunvericiliyə əsasən, ÜDSY hüququna orta aylıq gəliri onlardan asılı olmayan səbəblərdən hər bir ailə üzvü üçün ehtiyac meyarının məcmusundan aşağı olan aztəminatlı ailələr malikdirlər. ÜDSY dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına maliyyələşdirilir və ayda bir dəfə aztəminatlı ailənin təmsilçisinin adına olan kart hesabına mərkəzləşdirilmiş şəkildə tam məbləğdə nağdsız qaydada ödənilir. Uğurla icra olunan və sosial siyasətdə ünvanlılıq, ədalətlilik və bərabərlik prinsiplərinin əsas göstəricisi olan ÜDSY-nin alınması ilə bağlı istər kağız üzərindən, istərsə də elektron müraciətlərin qəbulu “bir pəncərə” prinsipi əsasında həyata keçirilir və mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sisteminə ötürülür. Bundan sonra Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun (bundan sonra – Fond) Maddi Məişət Şəraitinin Müayinəsi üzrə Mərkəzi Filialının (bundan sonra – Mərkəzi Filial) sosial yardım üzrə işçisi tərəfindən müvafiq proqram təminatı ilə təchiz edilmiş xüsusi texniki avadanlıqlar vasitəsilə ailənin təmsilçisinin iştirakı olmaqla video, fotoçəkilişi və səs yazısı əsasında ailənin maddi-məişət şəraitinin müayinəsini yerində həyata keçirir və nəticələrini gücləndirilmiş elektron imza ilə təsdiqləyərək real vaxt rejimində mərkəzləşdirilmiş informasiya sistemində ÜDSY üzrə Vahid Elektron Müraciət və Təyinat Altsisteminə (bundan sonra – VEMTAS) ötürürdü. VEMTAS tərəfindən ÜDSY-nin təyin olunması və ya təyin olunmasından imtina edilməsi barədə müvafiq qərar çıxarılır və avtomatik qaydada aylıq ödənişə başlanılırdı. ÜDSY-nin təyinatı ilə bağlı qeyd edilən uğurlu yanaşmaya baxmayaraq, postpandemiya dövründə ÜDSY-nin təyin olunması üçün maddi-məişət şəraitinin yoxlanılmasının mərkəzləşdirilmiş şəkildə daha qərəzsiz, operativ, şəffaf və xərclərin azaldılması yolu ilə idarə edilməsi məqsədilə süni zəkaya əsaslanan yüksək texnoloji məhsul kimi yeni veb-tətbiq işə salındı. ÜDSY-nin təyinatı ilə bağlı dünya təcrübəsində ilk dəfə olaraq tətbiq olunan bu sistem vasitəsilə ÜDSY üçün müraciət etmiş ailələrin maddi-məişət şəraitinin müayinəsinin (bundan sonra – müayinə) süni zəkaya əsaslanan avtomatlaşdırılmış təşkili, müayinə prosesində mövcud olan problem və çətinliklərin aradan qaldırılması, müayinə ilə bağlı məlumatların vahid mənbədə toplanması və sistemləşdirilməsi, prosesin həyata keçirilməsində təkrarlığın aradan qaldırılması, şəffaflığın əldə olunması və bu sahədə idarəetmənin çevikliyinin, eləcə də vətəndaşların sosial təminat sahəsində rahat və şəffaf xidmətlərə geniş çıxışının təmin edilməsinin sürətləndirilməsinə şərait yaratdı. Tətbiqin ən böyük nailiyyətlərdən biri isə “insan mühiti”ndən “rəqəmsal mühit”ə transformasiyanın təmin edilməsi oldu. Məsələ və ya problem 2020-ci ildə Fondun fəaliyyəti publik hüquqi şəxs qismində təsis edildikdən sonra sosial təminat idarəçiliyinin mərkəzləşdirilməsi çərçivəsində vətəndaşların maddi rifahına və məmnunluğuna xidmət edən genişmiqyaslı sosial islahatlara başlanıldı. Lakin ÜDSY-nin təyin edilməsinin əsas komponenti sayılan ailənin maddi-məişət şəraitinin müayinəsi prosesində bəzi hallarda koordinasiya problemləri və bir sıra inzibati çətinliklər mövcüd olaraq qalırdı. Bunlara, əsasən, aşağıdakılar daxil idi: • korrupsiya hüquqpozmalarının və korrupsiyaya şərait yaradan halların mövcud olması; • müayinənin səyyar formada vaxtında həyata keçirilməməsi səbəbindən yardıma ehtiyacı olan ailələrin ÜDSY almaq hüququndan məhrum olması; • xidmətlərin vahid və əlaqələndirilmiş formada həyata keçirilməməsi; • müayinəni həyata keçirən əməkdaşlar tərəfindən bir sıra hallarda həqiqəti əks etdirməyən məlumatların təqdim edilməsi səbəbindən sosial yardımın ünvanlılığının pozulması; • müayinə zamanı aşkarlıq, şəffaflıq və qərəzsizlik prinsiplərinə bir sıra hallarda riayət olunmaması; • müayinə prosesinin real vaxt rejimində izlənilə bilməməsi; nəzarət mexanizminin, eləcə də müayinə üçün yetərli texniki bazanın mövcud olmaması; • bir sıra hallarda vətəndaş müraciətlərinin baxılmamış saxlanılması və ya qismən təmin edilməsi; • birbaşa vətəndaş-məmur ünsiyyətinin mövcud olması; • bir sıra məlumatlar üzrə unikallığın və konfidensiallığın pozulması; • iş prosesində insan amilindən geniş istifadə olunması:  müayinənin təşkilində, işçilər arasında iş bölgüsünün həyata keçirilməsində, sənədləşmə işlərinin aparılmasında, hesabatların hazırlanmasında insan əməyindən istifadə olunması;  ən böyük investisiya və tükənməz sərvət olan insan kapitalına qənaət edilməməsi; işçilərin fəaliyyətinin vaxtında və düzgün istiqamətləndirilməməsi;  Mərkəzi Filialda işçilərin vəzifə və iş bölgüsünün düzgün və ədalətli şəkildə aparılmaması; demotivasiya və konflikt yaranması təhlükəsinin, eləcə də etik davranış qaydalarına əməl olunmaması hallarının mövcüd olması;  işçilərin iş yüklərinin aydın və şəffaf şəkildə ölçülməməsi və optimallaşdırılmaması;  ezamiyyə prosesində növbəlilik prinsipinə riayət olunmaması. • məlumatların sistemləşdirilməməsi və vahid ünvan bazasının olmaması səbəbindən müayinənin lazımi təyinat nöqtələrində həyata keçirilməməsi; müraciətlərin icrasında yubanmalara yol verilməsi. Problemin həlli Mövcud çətinlikləri aradan qaldırmaq üçün qarşıya qoyulmuş hədəflərə nail olmaq məqsədilə aşağıda qeyd olunan məsələlərin həllini təmin edən və özündə intellektual plan generasiyasını ehtiva edən strategiyanın reallaşdırılmasına başlanıldı: • iş prosesinin effektivliyinin maksimum artırılmasına yönələn maşın idarəetmə metodları və alətlərindən istifadə edilməsi; • “insan mühiti”ndən “rəqəmsal mühit”ə keçidin təmin edilməsi: - mobil veb-tətbiq Fondun mərkəzləşdirilmiş e-sisteminin alt modulu kimi yaradılmış, onun IT siyasətinə və arxitekturasına uyğunlaşdırılmış və müayinə prosesi üçün zəruri olan bütün e-informasiya sistemlərinə inteqrasiya edilmişdir; - veb-tətbiq yerli qanunvericiliyin, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəlləsinin tələblərinə əsaslanaraq səfər planını avtomatik generasiya edir (müayinə aparacaq konkret işçini/işçiləri, konkret sürücünü, müayinə obyektinin yerləşdiyi ərazinin relyefi və iqlimi nəzərə alınmaqla konkret nəqliyyat vasitəsini, ölkədaxili GIS və GPS naviqasiya sisteminə uyğun ən optimal marşrutu (dəqiq müayinə ünvanını göstərməklə), hava şəraiti nəzərə alınmaqla səfərə sərf olunacaq ehtimal olunan müddəti, nahar və texniki fasilələrə ayrılan vaxtı, sürücünün bir oturuma işləmə müddətini, yola sərf olunacaq yanacağın həcmini və hətta səfər zamanı ehtimal oluna biləcək riskli halları özü müəyyən edir, video və fotoçəkilişlərin aparılmasını hər hansı insan müdaxiləsi olmadan özü tənzimləyərək həyata keçirir); - veb-tətbiq müayinə aparacaq işçinin/işçilərin və sürücünün ezamiyyə əmrini və ezamiyyə vərəqini HR (insan resursları) modulu ilə API üzərindən avtomatik məlumat mübadiləsi vasitəsilə özü generasiya edir; - veb-tətbiq işçinin/işçilərin və sürücünün ezamiyyə xərclərini maliyyə və mühasibatlıq bölməsi ilə API üzərindən avtomatik məlumat mübadiləsi vasitəsilə özü hesablayır; - veb-tətbiq müayinənin nəticəsinə dair qəbul edilmiş formaya uyğun müfəssəl hesabat tərtib edərək onlayn rejimdə onu VEMTAS-a ötürür; • birbaşa vətəndaş-məmur ünsiyyətinin minimuma endirilməsi: - mobil veb-tətbiq müəyyən edilmiş vaxtda ailənin təmsilçisinə müayinə ilə bağlı SMS bildiriş göndərir; • vətəndaş məmnuniyyətinə nail olunması: - veb-tətbiq vasitəsilə müayinəyə sərf olunan vaxtın optimallaşdırılması nəticəsində müraciət edən ailəyə dair qərarın verilməsi daha az vaxta hasil olur; - veb-tətbiq vasitəsilə subyektiv faktorlar daha tez aşkar edilir və qarşısı operativ alınır; - veb-tətbiq əvvəlki dövrlərdə ÜDSY verilməsindən imtina səbəblərini çevik araşdırır; • sistemləşdirilmiş, vahid məlumat bazasının yaradılması; • müayinə və ÜDSY-nin təyinatı prosesində beynəlxalq standart və tələblərə riayət olunması. Nail olunacaq hədəflər Hədəflər: • ÜDSY sisteminin əhatə dairəsinin düzgün müəyyən edilməsi və həssas qruplara dəqiq ünvanlanmasının təmin edilməsi; • rəqəmsal keçidlə bağlı effektiv və çevik avtomatlaşdırılmış infrastukturun yaradılması; • sosial yardım sistemində maddi-məişət şəraitinin təşkili və həyata keçirilməsində nəzarət, monitorinq və qiymətləndirmənin optimallaşdırılması; • sosial idarəçilik və nəzarət mexanizmlərinin səmərəliliyinin artırılması; • ÜDSY-nin təyinatı ilə bağlı Fondun xeyrinə qəbul edilmiş məhkəmə qərarlarının sayının artırılması; • Mərkəzi Filialın fəaliyyətinin beynəlxalq standartlara və tələblərə uyğunlaşdırılması.
Layihəni həyata keçirən təşkilatın adı:
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondu
Layihənin əsas nəticələri və ya nailiyyətləri hansılardır?:
Nəticələrin qiymətləndirilməsi 1. Müştəri məmnunluğu: - müştəri məmnunluğunun ölçülməsi mexanizmlərinin yaradılması; müştəri məmnunluğunun qorunması və saxlanılması üçün texniki bazanın təkmilləşdirilməsi; - yazılı şikayətlərin 35% azalması; 142 Çağrı Mərkəzinə və Fondun vətəndaş qəbulu mərkəzlərinə edilmiş şifahi şikayətlərin 42% azalması; - müayinənin həyata keçirilməsi üzrə müştəri məmnunluğunun 2021-ci il ilə müqayisədə 2022 və 2023-cü ilin ilk yarısında 22% artaraq 96,5% təşkil etməsi; - Mərkəzi Filialın fəaliyyətinin ISO 37001 (Rüşvətxorluğa qarşı idarəetmə sistemi) və ISO 10002 (Keyfiyyət menecmenti – Müstəri/vətəndaş məmnuniyyəti) beynəlxalq standartlarının tələblərinə tam uyğunluğun təmin edilməsi. 2. Maddi-məişət şəraitinin müayinəsinin təşkilində və idarəçilikdə nailiyyətlər: - ÜDSY-nin təyin olunması prosesində Mərkəzi Filialın iş yükünün 21% azalması; - iş prosesində “insan mühiti”ndən “rəqəmsal mühit”ə keçidin təmin edilməsi; - müayinənin təxirə salınmadan tam, hərtərəfli və obyektiv aparılması; aşkar edilmiş hər bir faktın (pozuntu halları, səbəblər və s.) operativ sənədləşdirilməsi; korrupsiya ilə mübarizə və şəffaflığın təmin edilməsi; - məlumatların vahid bazada yığılması; məlumatların və əməliyyatların tarixçəsinin sistemləşdirilərək saxlanılması (loqlanması); - müayinənin qiymətləndirilməsi və elektron hesabatın aparılması məqsədilə xidmət prosedurunun fasiləsiz olaraq videoyazısının aparılması və onların saxlanılması; - veb-tətbiqə quraşdırılmış GIS və GPS naviqasiya sistemi vasitəsilə ünvan axtarışı məsələsinin avtomatlaşdırılaraq sadələşdirilməsi; lazımi ünvanların axtarışında vaxt itkisinin qarşısının alınması, eləcə də təyinat nöqtəsinədək ən sürətli və optimal marşrutun avtomatik müəyyən edilməsi; işçilərin ezamiyyə prosesində elektron növbə sisteminə keçidin təmin edilməsi; - avtorizasiya və identifikasiya məlumatlarının avtomatik şifrələnməsinin təmin edilməsi; - yüksək potensiallı işçi qüvvəsindən daha səmərəli istifadə edilməsi; yüksək əmək məhsuldarlığı; - Mərkəzi Filial və müayinəni həyata keçirən işçilər arasında birgə fəaliyyətin əlaqələndirilməsi; - ISO 9001 (Keyfiyyətin idarə edilməsi. Tələblər) və ISO 26000 (Sosial məsuliyyət haqqında təlimat) beynəlxalq standartlarının tələblərinə tam uyğunluğun təmin edilməsi. 3. Fəaliyyət istiqamətləri üzrə əldə edilmiş nailiyyətlər: - ölkə üzrə müayinələrin həyata keçirilməsində nail olunmuş operativlik və təxirəsalınmazlıq, eləcə də müayinələrin vahid mərkəzdən aparılması nəticəsində 2021-ci il ilə müqayisədə 2022-ci ildə ÜDSY üzrə 94% artımla 61421 sayda yeni təyinatın aparılması; - 2021-ci ildə ÜDSY-nin verilməsindən imtina edilmiş 10520 nəfər şəxsə 2022-ci il ərzində onların yenidən müraciəti əsasında operativ müayinədən sonra təyinatın aparılması; - 2022-ci ilin II yarısında 493,74 ABŞ dolları məbləğində vəsaitin (əvvəllər ÜDSY-nin düzgün hesabalanmaması nəticəsində yaranmış artıq vəsait) aztəminatlı ailələrin xeyrinə bərpa edilməsi; - aparılmış operativ və əsaslı müayinələr nəticəsində yeni ÜDSY təyinatları hesabına ÜDSY-nin orta aylıq məbləğinin 231,18 ABŞ dolları təşkil etməsi (2021-ci il ilə müqayisədə 36% artım). - 2022-ci ilin II yarısında 2021-ci ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 80,5% daha çox müayinənin aparılması. 4. Məhkəmə mübahisələrində nailiyyətlər: - müayinə ilə bağlı Fondun əleyhinə qəbul edilmiş qərarların sayında beşqat azalma; - Fondun xeyrinə qəbul edilmiş qərarlarının sayının 63%-dən 92%-ə qalxması; - süni zəkanın yaratdığı imkanlardan (səs, fotoçəkiliş, videoyazı və s.) Fondun xeyrinə sübut kimi istifadə edilməsi. Öyrənilmiş dərslər Əsas uğur meyarları: • Strateji diqqət (strategic focus), inam və məmnuniyyət: - korrupsiya hüquqpozmalarının və korrupsiyaya şərait yaradan halların aradan qaldırılması; - vətəndaş-məmur ünsiyyətinin minimuma endirilməsi; - rəqəmsal keçidlə bağlı səmərəli və çevik infrastrukturun yaradılması; - sosial idarəçilik və nəzarət sistemlərində səmərəliliyinin əldə olunması; - daha çox şəxsin sosial yardımla əhatə olunması; - prosesin həyata keçirilməsində təkrarlığın aradan qaldırılması; - çevik və operativ innovativ texnologiyanın tətbiqi ilə əhalinin sosial təminat xidmətlərinə rahat çıxışının təmin edilməsi. • Xərclərə və vaxta nəzarətin gücləndirilməsi: - İKT infrastrukturundan istifadə etməklə iş prosesində vaxt itkisinin və əlavə xərclərin qarşısının alınması; - pul yardımının ünvanlığının, dəqiqliyinin və vaxtında əldə olunmasının təmin edilməsi; - əlavə xərclərin aradan qaldırılması ilə əlverişli və sağlam iş mühitinin yaradılması. • Məhkəmə mübahisələrinin effektiv həlli: - Fondun xeyrinə qəbul edilmiş məhkəmə qərarlarının sayının artması. Ehtimal olunan risklər və onların idarə edilməsi: • İnformasiya sisteminin təhlükəsizliyinin təmin edilməsində və konfidensial məlumatların mühafizəsində əlavə yük: - sistemin təhlükəsizliyinin, məlumatın konfidensiallığının, tamlığının, eləcə də əlçatanlığının qorunması məqsədilə müasir proqram təminatından istifadə edilməsi; - informasiya sisteminə yalnız gücləndirilmiş elektorn imza, identifikasiya və autentifikasiya vasitələri ilə girişin təmin edilməsi. • Peşəkar işçi heyətinin çatışmazlığı və kadr hazırlığı: - müsabiqə və ya müsahibə ilə ştat cədvəlinə uyğun yeni peşəkar işçilərin işə qəbulunun həyata keçirilməsi; - işçilərin peşə hazırlığı səviyyəsinin yüksəldilməsi, yeni ixtisasa yiyələnməsi və ixtisasının artırılması məqsədilə onların əlavə təhsilə cəlb olunması; - işçilərin bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə müxtəlif təlimlərə cəlb olunması; - işçilərin ədalətli rotasiyasının (onların planlı şəkildə yerdəyişməsi və ya vəzifə səlahiyyətlərinin dəyidirilməsinin) həyata keçirilməsi. • Rəqəmsal mühitə adaptasiya çətinlikləri: - əhalinin rəqəmsal transformasiyaya uyğunlaşdırılması məqsədilə müvafiq informativ xarakterli təlimlərin, söhbətlərin, sorğuların və s. təşkili; - dəyişikliklərin işçi heyəti arasında effektiv yayılmasının təmin edilməsi məqsədilə işçilərə münasibətdə fərdi yanaşma metodundan istifadə olunması, rəqəmsal bilik və bacarıqların artırılması üçün onların müxtəlif təlimlərə cəlb olunması.

An artificial intelligence-based solution to the verification of economic conditions for determining targeted state social assistance in Azerbaijan
Summary Low-income family-targeted social payments is one of the top priorities for every society. In this context, within the framework of large-scale economic and social reforms carried out in our country under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, aimed at expanding the income opportunities of the population, significantly reducing the low-income population, minimizing social risks, and improving the social management system, an effective social protection system has been developed for the elderly population, low-income families, and socially vulnerable groups. Since 2006, in accordance with the legislation, the Government has started allocating and paying the so-called state social assistance to low-income families under certain conditions. According to the legislation, low-income families whose average monthly income is below the need criteria total for each family member for reasons beyond their control are entitled to UDSY. UDSY is financed from the state budget and is paid in full to the card account of a low-income family representative once a month centrally without cash. Despite the successful implementation and being an essential indicator of addressability, justice, and equity in social policy, the receipt of UTSY (hereinafter referred to as the exam) by families applying for UTSY is carried out based on both paper and electronic applications in line with the "single window" principle. It is transferred to the central electronic information system. Then the Central Branch of the State Social Protection Fund, with the participation of the family representative, carried out the on-site examination of the financial situation of the family by using special technical equipment equipped with appropriate software and confirmed the results with an enhanced electronic signature and transferred it to the Unified. Despite the successful approach in determining UTSY, a high-tech new web application based on artificial intelligence that can centrally manage the income test of UTSY in a more unbiased, efficient, transparent, and cost-effective manner after the post-pandemic period has started. This system, which was implemented for the first time in the world for the appointment of UTSY, allows for the examination of the financial situation of families applying for UTSY (hereinafter referred to as the exam) based on artificial intelligence during the exam process, eliminating problems and difficulties in the exam process, collecting and systematizing information about the exam in a single source, eliminating redundancy in the process, ensuring transparency and speeding up the management in this area, providing citizens with suitable and transparent services in social security. The biggest success of the practice was the transition from the "human environment" to the "digital environment". Despite the fact that after the transformation of the activities of the Foundation into a legal entity of public law in 2020, large-scale social reforms aimed at serving the financial well-being and satisfaction of citizens were initiated as part of the centralization of social security management, coordination problems and some administrative difficulties persisted in some cases during the examination of the financial situation of the family, which is considered as the main component of the appointment of UTSY. These mainly included: • Existence of corruption crimes and conditions conducive to corruption; • Deprivation of the right to receive UDSY of needy families due to non-timely conduct of the exam in a mobile environment; • Services are not applied in a united and coordinated manner; • Violation of the targeting of social assistance due to the provision of incorrect information by the employees in many cases; • Failure to comply with the principles of openness, transparency, and impartiality in some cases during the exam process; • Lack of real-time monitoring of the exam process; lack of a control mechanism and sufficient technical basis for examination; • Keeping citizens' appeals pending or partially satisfying them in some cases; • Presence of direct citizen-state communication; • Violation of a number of data uniqueness and confidentiality; • Widespread use of the human factor in the business process:  use of human labor in organizing the exam, implementing division of labor among employees, conducting documentation work, preparing reports;  Failure to save human capital, the largest investment and inexhaustible resource; employees not being properly guided in their activities in a timely and correct manner;  Failure to comply with the principle of rotation in the task process. • Lack of systematic compilation and the absence of a unified database in the organization and conduct of the exam; • Delays in the implementation of practices. Solving the Problem To overcome the existing difficulties and achieve the goals set for the accurate definition of the scope of UDSY system and the correct addressing of vulnerable groups, and to create a smart plan including the establishment of an effective and flexible automated infrastructure aimed at maximizing the efficiency of the business process using machine management methods; Transition from the "human environment" to the "digital environment": - As part of the central e-system of the Foundation as a sub-module of the mobile web application, which was created, adapted to the BT policy, and integrated into all e-systems and information systems as a sub-module of the central e-systems necessary for the exam process, as required by local legislation (examination conducted by a specific employee/employees, specific driver, taking into account the territory and climate of the region where the control object is located, home GIS and GPS navigation system automatically creates a travel plan by taking into account the most appropriate route (showing the full control address), possible travel time due to weather conditions, time allocated for lunch and technical breaks, working hours per session of the driver, amount of fuel consumed on the road, and even possible risky situations during the trip without the need for human intervention, and carries out video and photo shooting itself, adjusts itself); - By automatically creating a travel order and travel paper for the employee/employees and driver through API with the HR (human resources) module via the web application, it
Name of the organization that implemented the project:
State Social Protection Fund under the Ministry of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan
What are the main take aways or achievements of the project?
Evaluation of Results 1. Customer Satisfaction: - Establishment of mechanisms to measure customer satisfaction; improvement of technical infrastructure to maintain and sustain customer satisfaction. - 35% reduction in written complaints; 42% reduction in verbal complaints to the Foundation's 142 Call Centers and Citizen Reception Centers. - Customer satisfaction regarding the examination process increased by 22% in the first half of 2022 compared to 2021, reaching 96.5%. - Full compliance of the Central Branch's activities with ISO 37001 (Anti-Bribery Management System) and ISO 10002 (Quality Management - Customer/Citizen Satisfaction) international standards. 2. Success in Organizing and Managing Financial and Household Conditions Examination: - 21% reduction in the workload of the Central Branch in the appointment process of UTSY. - Transition from the "human environment" to the "digital environment" in the business process. - Timely, comprehensive, and objective examination without delay; immediate documentation of every fact discovered (violations, causes, etc.); fight against corruption and ensuring transparency. - Collection of data in a single database; systematic storage of data and transaction history (logging). - Continuous video recording and storage of service procedure for evaluation and electronic reporting of the examination. - Automatic address search and simplification through the built-in GIS and GPS navigation system in the web application; preventing time loss in searching for addresses and automatically determining the fastest and most suitable route to the destination; enabling the transition to the electronic queue system during the employee's business trip. - Ensuring automatic encryption of authorization and identity data. - More efficient utilization of high-potential workforce; high labor productivity. - Coordination of joint activities between the Central Branch and the employees conducting the examination. - Full compliance with international standards ISO 9001 (Quality Management. Requirements) and ISO 26000 (Social Responsibility Guidance). 3. Achievements in the Areas of Activity: - Rapidity and urgency achieved in the implementation of exams nationwide, resulting in a 94% increase in new appointments to UTSY, reaching 61,421 new appointments in 2022 compared to 2021. - 10,520 people whose UTSY applications were rejected in 2021 reapplied and were appointed after emergency examinations in 2022. - $493.74 of funds (previously over-calculated due to incorrect UTSY calculations) to be loaded back to the benefit of low-income families in the second half of 2022. - The average monthly amount of UTSY paid for new appointments due to operational and basic examinations in 2022 increased by 36% compared to 2021, reaching $231.18. - 80.5% more examinations conducted in the second half of 2022 compared to the same period in 2021. 4. Successes Achieved in Court Disputes: - A five-fold reduction in the number of decisions against the Foundation regarding the examination. - Increase in the number of decisions in favor of the Foundation from 63% to 92%. - Utilization of opportunities created by artificial intelligence (audio, photo, video recording, etc.) as evidence in favor of the Foundation. Lessons Learned Key success criteria: - Strategic focus, trust, and satisfaction: - Elimination of corruption crimes and conditions conducive to corruption. - Minimization of citizen-state communication. - Establishment of an efficient and flexible infrastructure related to digital transformation. - Enhancement of efficiency in social management and control systems. - Increasing the number of people benefiting from social assistance. - Elimination of redundancy in the process of implementation. - Providing easy access to social security services with the implementation of flexible and operational innovative technology. - Strengthening cost and time control: - Prevention of time loss and additional costs in the business process using IT infrastructure. - Ensuring the addressability, accuracy, and timeliness of financial assistance. - Creation of a favorable and healthy working environment by eliminating additional costs. - Effective resolution of court disputes: - Increase in the number of court decisions in favor of the Foundation. Potential Risks and Their Management: - Ensuring the security of the information system and the protection of confidential information may pose an additional burden: - Use of modern software to ensure the security, confidentiality, integrity, and availability of the system. - Access to the information system is provided only through advanced electronic signature, identification, and authentication tools. - Lack of professional staff and staff training: - Hiring new professional staff through competition or interviews according to the staff program. - Inclusion of employees in additional training to raise their professional level, acquire new qualifications, and increase their skills. - Inclusion of employees in various training programs to increase their knowledge and skills. - Implementation of fair rotation among employees (planned transfers or changes in duties). - Challenges in adapting to the digital environment: - Lack of informative training, speeches, surveys, etc., for the population to adapt to digital transformation. Overall, the project has achieved significant success in improving customer satisfaction, optimizing financial and household conditions examination processes, achieving operational efficiency, and reducing court disputes. These successes demonstrate the benefits of implementing advanced technology, streamlining processes, and focusing on customer needs in the field of social assistance and support. However, ongoing efforts are needed to address potential risks and further enhance the system's capabilities.