BANM-ın İnnovasiya və Tədqiqat Mərkəzi
İnnovasiya, texnologiya və sahibkarlıqla bağlı kursların sayı - Lean Startup School – 2-ci və 3-cü kurs tələbələri üçün 6 həftəlik intensiv sahibkarlıq proqramı (Yanvar 2025), startap ideyalarının yaradılması, təsdiqlənməsi və Silikon Vadisi metodologiyaları ilə biznes modelinin hazırlanmasını əhatə edir, SABAH HUB tərəfindən Sahibkarlıq Kursu – 4-cü və 5-ci kurs tələbələri üçün startap inkişafı, innovasiya idarəetməsi və investisiya hazırlığı üzrə qabaqcıl təlim, Tədqiqat Laboratoriya Kursları – Proseslərin Avtomatlaşdırılması və Kimya Mühəndisliyi üzrə praktik, tədqiqat yönümlü laboratoriya kursları, tətbiqi tədqiqat bacarıqlarının artırılması, təcrübə və prototiplərin hazırlanması.
Son 12 ayda məzunların sayı - BANM-də innovasiya və sahibkarlıq təşəbbüslərində iştirak edən 200-dən çox tələbə, o cümlədən Lean Startup School iştirakçıları və BANM-i Teknofest, GIST Innovates, INMerge və Web Summit Lisbon kimi milli və beynəlxalq yarışlarda, hackathonlarda və akselerator proqramlarında təmsil edən tələbələr. İnnovasiya və Tədqiqat Mərkəzinin rəhbərliyi altında təxminən 100 tələbə Teknofest İstanbul 2025 və Teknofest Kipr 2025 yarışlarında iştirak edib.
Son 12 ay ərzində məzun olduqdan sonra işlə təmin olunan məzunların sayı - 4-cü və 5-ci kurs tələbələrinin əksəriyyəti hazırda işləyir. Dövlət Məşğulluq Agentliyinin məlumatına görə, BANM tələbələrin işə qəbulu baxımından Azərbaycanda ən yaxşı universitetdir.

BHOS Center for Innovation and Research
Number of courses related to innovation, technology, and entrepreneurship - Lean Startup School – A 6-week intensive entrepreneurship program (January 2025) for 2nd- and 3rd-year students, covering startup ideation, validation, and business model development with Silicon Valley methodologies, Entrepreneurship Course by SABAH HUB – Advanced training for 4th- and 5th-year students in startup development, innovation management, and investment readiness, Research Lab Courses – Practical, research-oriented laboratory courses in Process Automation and Chemical Engineering, enhancing applied research skills, experimentation, and prototype development.
Number of graduates in the past 12 months - Over 200 students engaged in innovation and entrepreneurship initiatives at BHOS, including Lean Startup School participants and students representing BHOS in national and international competitions, hackathons, and accelerator programs such as Teknofest, GIST Innovates, INMerge, and Web Summit Lisbon. Approximately 100 students participated in Teknofest Istanbul 2025 and Teknofest Cyprus 2025 under the guidance of the Innovation and Research Center.
Number of graduates employed after graduation in the past 12 months - The majority of 4th- and 5th-year students are currently employed. BHOS is ranked as the top university in Azerbaijan for student employability according to the State Employment Agency.