Layihənin adı – E-LEGAL
Layihə haqqında məlumat (hansı proses rəqəmsallaşdırılıb) – E-LEGAL, Azərbaycanın ilk innovativ hüquq texnologiyaları startapı olaraq, müxtəlif xüsusiyyətlərə malik 200-dən çox hüquqi xidmət təqdim edir: 1.Müqavilələri 3 dəqiqə ərzində olduqca münasib qiymətlərlə hazırlaya bilən elektron müqavilə tərtibatı aləti (Vəkilləri gözləməyə, pul və kağız sərf etməyə ehtiyac yoxdur) 2.Vəkillər və müştərilərin əlçatan vaxtlarda ünsiyyət qurması və əməkdaşlıq etməsi üçün idarə paneli 3.Elektron imza həlli (Kuryerləri gözləməyə, kağız çap etməyə və sərf etməyə ehtiyac yoxdur. Docusign ölkəmizdə hüquqi qüvvəyə malik deyil. Vaxt müəyyənləşdirmə, xatırlatma göndərmə, vizual, ASAN və SIMA imzalarının inteqrasiyası, kütləvi imzalama və digər funksiyalar mövcuddur) 4.Mübahisələrin həlli aləti (Hər bir hüquqi xidmət üçün xüsusi hazırlanmış qabaqcadan müəyyən edilmiş suallar məsləhət vaxtının 80%-ni qənaət edir) 5. Şirkətlərlə bağlı hüquqi məsələlər (Hər bir hüquqi xidmət üçün xüsusi hazırlanmış qabaqcadan müəyyən edilmiş suallar prosesin 90%-ni qənaət edir) 6. Məsləhət al aləti 7.Hüquqi xəbərlər 8. Hüquqi bloqlar
E-LEGAL hansı problemi həll edir?
✅ Azərbaycanda vahid hüquqi xidmətlər provayderi yoxdur. Bu o deməkdir ki, insanlar müxtəlif xidmətlər üçün fərqli vəkillərə müraciət etməlidirlər, bu isə vaxt itkisinə və xərclərə səbəb ola bilər.
✅ Vəkillər tərəfindən göstərilən hüquqi xidmətlərin qiymətləri çox vaxt yüksəkdir və əsassız şəkildə dəyişkəndir. Hüquqi yardım alma prosesi çox bürokratik ola bilər.
✅ İnsanlar çox vaxt vəkillə görüşmək üçün uzun növbələrdə gözləməli olurlar, bu da vaxt itkisidir və məyusluq yaradır.
✅ Hüquqi yardım almaq üçün tələb olunan sənədlər çox mürəkkəb və qarışıq ola bilər, xüsusən də hüquq sistemi ilə tanış olmayan insanlar üçün. Hər gün hüquq bürolarında çoxlu sayda kağız işlərinin görülməsi vaxt, pul və milyonlarla kağız itkisinə səbəb olur.
✅ Təcrübəsiz vəkillərin insanlara hüquqi yardım göstərəcəklərinə dair verdikləri vədləri yerinə yetirmədiyi bir çox fırıldaqçılıq halları baş verib. Biz isə bütün hüquqi xidmətləri münasib qiymətlərlə, əl seçimi ilə müəyyən edilmiş vəkillər şəbəkəsi ilə bir araya gətirən vahid onlayn hüquq mağazası ilə bu problemin həllini tapdıq. Təcrübəli vəkillərdən ibarət komandamız 24/7 bütün hüquqi ehtiyaclarınızı qarşılamaq üçün xidmətinizdədir.
Layihəni həyata keçirən təşkilatın adı – ASAN mərkəz
Layihənin əsas nəticələri və ya nailiyyətləri hansılardır? –
- Azərbaycanın ilk qadın təsisçisi, ABŞ hökuməti tərəfindən hüquq texnologiyaları sahəsindəki töhfələrinə görə ən nüfuzlu "Einstein Visa - Extraordinary Ability Visa" ilə təltif olunmuşdur
- Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən 2024-cü ilin "İlin Gənci" seçilmişdir
- "IDDA" tərəfindən təşkil olunan “Founders Academy”nin qalibi: ABŞ-da 6 aylıq Silicon Valley təcrübəsi ilə təltif olunmuşdur
- "İKT-də İlin Qadını 2023" - IDDA tərəfindən seçilmişdir
- Azərbaycanı İngiltərənin Oksford şəhərində təmsil etmişdir: “Hüquq və Texnologiya, Blokçeyn, Fərdiləşdirilmiş hüquq, Alqoritm üzrə Hüquq”
- Müxtəlif hüquq sahələrindən 40 vəkili bir araya gətirərək, 200-dən çox hüquqi xidmət təqdim edən ilk onlayn portal olan E-LEGAL-i təsis etmiş və ənənəvi yollarla hüquqi xidmətlərin böyük bir yükünü azaltmışdır
- ASAN Xidmət ilə 10 illik müqavilə imzalanmışdır: Ölkə üzrə 29 ASAN Xidmət binasında rəqəmsal özəl sifariş köşklərinin quraşdırılması planlaşdırılır (bundan sonra regionlarda yaşayan insanlar münasib və peşəkar hüquqi xidmətlərə çıxış əldə edəcəklər)
- “Startup Grind Baku” tərəfindən təşkil olunan “International Meet Up’23” müsabiqəsinin qalibi: San Fransisko, Kaliforniya, ABŞ-da keçirilən “Tech Crunch” tədbirində Azərbaycanı təmsil etmək üçün mükafatlandırılmışdır
- “Dublin Tech Summit” tədbirində Azərbaycanı təmsil etmək üçün seçilmiş 4 startapdan biri
- Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən Belarusun Minsk şəhərində keçirilən “100 layihə” müsabiqəsinin qalibi
- “Nevada Universiteti” və “Enterprise Azərbaycan” tərəfindən təşkil olunan “Startup School” müsabiqəsinin qalibi: 4000 AZN dəyərində qrant ilə mükafatlandırılmışdır
- SMEDA tərəfindən təşkil olunan “3-cü Qrant Müsabiqəsi”nin qalibi: 20000 AZN dəyərində qrant ilə mükafatlandırılmışdır
- SABAH Hub tərəfindən təşkil olunan “4-cü Kohort” müsabiqəsinin qalibi: 20000 AZN dəyərində investisiya ilə mükafatlandırılmışdır

Project name - E-LEGAL
Information about the project (which process is digitalized) – E-Legal, the first innovative legaltech startup of Azerbaijan, has digitized more than 200+ legal services, including some additional features: 1. An electronic contract drafting tool that can generate contracts in minutes 2. A dashboard for lawyers and clients to communicate and collaborate 3. An electronic signature solution 4. A dispute resolution tool 5. Company related legal matters 6. Get consultation tool - Marketplace for attorneys 7. Legal blogs 8. Legal news What products is E-LEGAL selling? E-LEGAL, the first innovative legaltech startup of Azerbaijan, provides 200+ legal services with its various features, including: 1. An electronic contract drafting tool that can generate contracts in 3 minutes with quite affordable prices (No need to wait for lawyers, waste money and papers) 2. A dashboard for lawyers and clients to communicate and collaborate during their available time 3. An electronic signature solution (No need to wait for couriers, print and waste papers. Docusign is not legally binding in our country. With defining deadlines, reminders, integration of visual and ASAN and SIMA signatures, bulk signing and many more features ) 4. A dispute resolution tool (Premeditated questions specifically prepared for each legal services save 80% of consultation time) 5. Company related legal matters (Premeditated questions specifically prepared for each legal services save 90% of process) 6. Get consultation tool 7. Legal news 8. Legal blogs What problem is E-LEGAL solving? ✅ There is no single legal services provider in Azerbaijan. This means that people have to go to different lawyers for different services, which can be time-consuming and expensive. ✅Additionally, the rates for legal services provided by lawyers are often very high and unreasonably various. And the process of getting legal help can be very bureaucratic. ✅ People often have to wait in long lines to see a lawyer, which can be time-consuming and frustrating. ✅ The paperwork required to get legal help can be overwhelming and confusing, especially for people who are not familiar with the legal system. As you can guess lots of paperwork going on at law bureaus each day waste time, money, millions of papers ✅There have been cases of fraud where people have been scammed by inexperienced lawyers who have promised them legal help that they never delivered. And we came up with a solution of single platform for all legal services with affordable prices, hand-picked lawyers’ network and it comes down to one-stop online legal shop with more than 200 legal services. We have a team of experienced lawyers who are available 24/7 to help with all legal needs.
Name of the organization that implemented the project – ASAN Center - Azerbaijan State Agency for Public Service and Social Innovations
What are the main take aways or achievements of the project? – 1) The first Azerbaijani female founder awarded with the most prestigious "Einstein Visa - Extraordinary Ability Visa" by the U.S. government in order to contribute to the legaltech sphere of America based on E-LEGAL's proven contributions to Azerbaijan 2) "Youth of the Year 2024" - chosen by Ministry of Youth and Sport 3) Winner of “Founders Academy” organized by IDDA: Awarded to have 6 months’ Silicon Valley experience in the USA 4) "Woman in Tech of the Year 2023"- chosen by IDDA 5) Representative of Azerbaijan in Oxford, UK - “Law and Technology, Blockchain, Personalized law, Law by Algorithm” 5) Attracted 40 attorneys from different law fields and founded E-LEGAL, the first online portal providing more than 200+ legal services (litigation, corporate, smart contracts, electronic signature and other legal related services) and facilitated legal services which is a huge burden in traditional ways 6) Signed a 10 years’ contract with ASAN Service: To place digital self-order kiosks in 29 buildings of ASAN all over the country (hereinafter, people living in regions will have an access to affordable and professional legal services) 7) Winner of “International Meet Up’23” Competition organized by “Startup Grind Baku”: Awarded to represent Azerbaijan at “Tech Crunch” event in San Francisco, California, USA 4) Selected as one of 4 startups to represent Azerbaijan at “Dublin Tech Summit” in Dublin, Ireland 5) Winner of “100 projects for CIS countries” by Ministry of Youth and Sports to represent Azerbaijan in Minsk, Belarus 6) Winner of “Startup School” organized by “University of Nevada” and “Enterprise Azerbaijan”: Awarded with a grant worth of 4000 AZN 8) Winner of “3rd Grant Competition” organized by SMEDA: Awarded with a grant worth of 20000 AZN 9) Winner of “4th Cohort” by SABAH Hub: Awarded with an investment worth of 20000 AZN 10) Semifinalist of “Battle of Minds” organized by British American Tobacco 11) Winner of EBRD Star Venture Program: Awarded with a grant worth of 50000 euro