"İlin Texnologiya İxtiraçısı" - Ceyhun Xəlilov
"Əsas məhsullar müxtəlif güc və təyinatlı bir və üç fazalı stabilizatorlar və fasiləsiz enerji təchizatıdır (UPS). Bu stabilizatorlar 30 - 360 volt diapazonunda istənilən enerji mənbəyindən işləyir, şəbəkədəki reaktiv komponentləri 100% aradan qaldırmaq qabiliyyətinə malikdir. Onlar hamar istismara, səssiz işləməyə, dizaynın sadəliyinə, etibarlılığına və yüngüllüyünə görə fərqlənirlər.
Link"İlin rəqəmsallaşması" - "Azərbaycanda ünvanlı dövlət sosial yardımın təyin edilməsi üçün maddi-məişət şəraitinin yoxlanılmasının süni zəkaya əsaslanan həlli yolu"
Qısa icmal Aztəminatlı ailələrin sosial ödənişlərlə ünvanlı şəkildə təmin edilməsi məsələsi hər bir cəmiyyətin prioritet hədəflərindəndir. Bu xüsusda, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ili ölkəmizdə həyata keçirilən genişmiqyaslı iqtisadi-sosial islahatlar çərçivəsində əhalinin gəlir əldə etmək imkanlarının genişləndirilməsi, aşağıgəlirli əhalinin sayının əhəmiyyətli dərəcədə azaldılması, səmərəli sosial müdafiə sistemini inkişaf etdirməklə yaşlı əhalinin, aztəminatlı ailələrin və sosial cəhətdən həssas qrupların sosial risklərinin minimuma endirilməsi, eləcə də sosial idarəçilik sisteminin təkmilləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycanda 2006-cı ildən etibarən müəyyən şərtlərlə dövlət tərəfindən aztəminatlı ailələrə ünvanlı dövlət sosial yardımı (bundan sonra – ÜDSY) adlanan pul yardımının təyinatına və ödənilməsinə başlanılmışdır. Qanunvericiliyə əsasən, ÜDSY hüququna orta aylıq gəliri onlardan asılı olmayan səbəblərdən hər bir ailə üzvü üçün ehtiyac meyarının məcmusundan aşağı olan aztəminatlı ailələr malikdirlər.
Link“İlin Texnologiya Mediası” - "Tech.az"
tech.az yerli startap və texnologiya ekosisteminə beynəlxalq təcrübə gətirən texnologiya mediası və tədbir platformasıdır. Tədbir brendlərimiz Techstars Startup Weekend, Startup Grind Ganja, Slack Community, Fuckup Nights, Product Hunt, DevOpsDays, Deeplearning AI & EuroAsian Startup Awards-dır.
Link“İlin Rezidenti” - “Simbrella Bakı”
Simbrella – Mobil operatorlara Fintech xidmətləri təqdim edən ilk şirkətdir. Simbrella FinTech şirkəti olaraq Maliyyə institutlara, Mobil Wallet və MNO-ra vasitəsi ilə maliyyə xidmətləri platformasının yaratmaqla, müştərilərə mikrocreditlər təqdim edir. Simbrella Afrika və Aziya bazarlarında Digital Mallyyə xidmətlərini təqdim etməkdə artıq 20 ildən çox təcrübəyə malikdir. 20-dən çox ölkədə bizim unikal platformamız aktiv istifadə olunur. Biz 200 milyondan artıq müştəriyə xidmət göstəririk və 10 milyarddan çox kredit vermişik.
Link"İlin texnologiya icması" - "FemTech"
FemTech Azərbaycanın startap ekosisteminin və sahibkarlıq məkanının inkişafının dəstəklənməsi və gücləndirilməsinə həsr olunmuş təşkilatdır. Biz qadınları innovativ ideyalar və texnologiya dünyasında lider kimi inkişaf etdirməyə təşviq edir və onlara mentorluq və rol modelləri təqdim edirik. FemTech startap sahibkarlığı və innovasiya sahələrində fəal olan qadınları nümayiş etdirir, onları başqalarına ilham vermək üçün nümunə kimi təqdim edir. Bizim əsas missiyamız qadınlar arasında sahibkarlıq və innovasiyaları təşviq etmək, onların karyera inkişafını dəstəkləmək və Azərbaycanın startap ekosistemini zənginləşdirməkdir. Əsas fəaliyyətlərimizə innovativ layihələrin, proqramların və tədbirlərin təşkili daxildir. Bu təşəbbüslər vasitəsilə biz qadınları texnologiya və innovasiyada uğur qazanmağa təşviq etməyi hədəfləyirik.
Link“İlin Bacarıq Gücü” - "Bakı Dizayn Akademiyası"
Dizayn üzrə ixtisaslaşmış aparıcı təhsil mərkəzi və Adobe və Autodesk şirkətlərinin Azərbaycanda rəsmi nümayəndəsi.
Link“Ekosistemin Lokomativi” - Mübariz Şahbazlı
- BootStart Incubation program (UNES Startup Incubator): host - UNEC Startup Cup: Host and Jury in semi-finals -Her Improvement by Femtech sponsored by Azercell: Münsif - ABB Hackhaton 4: Münsif - Regionalarda Inkubator by SUP.VC: Təlimçi - Müasir dövrün bacarıqları by SUP.VC: Speaker - Hult Prize Challange: Təlimçi
Link“İlin Texnologiya Tədbiri” - "BakuID"
SABAH.HUB 6-7 iyul tarixlərində "Baku ID" tədbirini təşkil etdi! Bir illik gözləntidən sonra biz 100-dən çox yerli və beynəlxalq startapı, 150-dən çox investoru və 4000-ə yaxın iştirakçını Azərbaycanın gözəl şəhərində "Elektra Event Hall"da, Daş Salnamə Muzeyi və Bakı Bulvarı yaxınlığındakı açıq və qapalı məkanlarda bir araya gətirdik. Bu tədbir Azərbaycanda ekosistemin inkişafına yönəlmiş əsas startap və innovasiya tədbiridir. "Baku.ID" ən yaxşı startap layihələrini görmək, innovasiya ekosisteminin gələcəyini müzakirə etmək və s. üçün yerli və beynəlxalq investorları, mentorları və ekspertləri, eləcə də qlobal ekosistemə töhfə verənləri bir araya gətirir. Bu tədbir ən yaxşı startap layihələrini nümayiş etdirmək və innovasiya ekosisteminin gələcəyini müzakirə etmək üçün yerli və beynəlxalq investorları, mentorları, ekspertləri və qlobal ekosistemə töhfə verənləri bir araya gətirir. İki gün davam edən İnvestisiya tədbirində biz 41 dəyərli məruzəçi və 13 moderatorla 10-dan çox panel müzakirələri və sessiyaları keçirdik. "Baku ID" fondunun dəstəyi sayəsində tədbirdə öz ideyalarını nümayiş etdirən 49 startap arasında 2-si yerli, 1-i qlobal olmaqla 3 tanınmış startap investisiya aldı.
Link“İlin Kəşfi” - "Nexus Lab"
Jet dumanı izləri, təyyarələrin arxasındakı ağ izlər, zərərsiz görünə bilər, lakin onlar istixana qazlarıdır. Təyyarə emissiyaları kiçik buz kristallarını əmələ gətirdikdə yaranırlar. Təəccüblüdür ki, bu tüstü cığırları CO2-dən beş dəfə daha yaxşı istilik saxlayır və iqlim dəyişikliyinə gətirib çıxarır. Əslində, onlar aviasiyanın iqlimə təsirinin 57%-nə, CO2-nin 43%-dən çoxuna cavabdehdirlər. Bununla belə, jet dumanı izləri ümumiyyətlə çox soyuq və rütubətli bölgələrdə əmələ gəldiyi üçün onların mümkün formalaşma sahələrini təxmin edə bilərik. Kütləvi miqdarda meteoroloji, peyk və uçuş məlumatlarını birləşdirərək, süni intellekt turbulentlik, buzlanma və fırtına kimi jet dumanı izlərinin nə vaxt və harada baş verə biləcəyi barədə proqnozlar yarada bilər. Pilotlar və dispetçerlər daha sonra bu məlumatdan uçuşların hündürlüyünü və üfüqi mövqeyini tənzimləmək üçün istifadə edə bilərlər. Proqram təminatımız daim pilotlara hər 30 dəqiqədən bir yenilənən alternativ marşrutlar təqdim edir. Daha sonra pilotlar uçuşdan əvvəl prosedur zamanı ən uyğun marşrutu seçə və Hava Hərəkətini İdarəetmə Qülləsindən icazə ala bilərlər.
Link“İlin Ekosistem Oyunçusu” - "SABAH.HUB"
SABAH.HUB yeni şirkətlərin yaradılması və inkişafına yönəlmiş İnnovasiya Mərkəzidir. Bu Azərbaycan Respublikası Təhsil İnstitutu tərəfindən Azərbaycan Təhsil Layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir. Mərkəz yaradıcılığa və inkişafa diqqət yetirir. Mərkəz Azərbaycan Respublikası Təhsil İnstitutunun tərkibində fəaliyyət göstərir və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən dəstəklənir. Mərkəz NY Times-ın məlumatına görə sahibkarlıq proqramları üzrə Avropada birinci, dünyada isə dördüncü yerdə olan “IE Business School” ilə Azərbaycanda akselerasiya və inkubasiya proqramlarını həyata keçirmək və ölkənin innovasiya ekosisteminə töhfə vermək məqsədilə əməkdaşlıq edir. “SABAH.HUB” çərçivəsində 3 aylıq “İnkubasiya” və 5 aylıq “Akselerasiya” intensiv inkişaf proqramları startapların yaradılması və inkişafına xidmət edir. "IE Business School" bu xüsusi proqramın yaradılmasında birbaşa iştirak edir.
Link“İlin İKT Sahibkarı" - Zeynal Kərimzadə
"500 Global, MOST Hub Accelerator" Həmtəşkilatçısı - ICYF, Alqoritmika, Beynəlxalq Bankçılıq Forumu, Access2Success üzrə məruzəçi: qadın sahibkarlar üçün təlimlər, ABB inkubasiya proqramı üzrə master-klass
Link“İKT-də ilin qadını” - Səmayə Həbibova
""Hüquq və Texnologiya, Blokçeyn, Fərdi Hüquq, Alqoritmlə Hüquq"" - Oxford Universiteti, Oxford, Birləşmiş Krallıq Hüquqda Qadın Haqları - AWIS (Elm sahəsində İşləyən Azərbaycanlı Qadınlar), Bakı, Azərbaycan"" "1) E-LEGAL istifadəyə verildi - 200-dən çox hüquqi xidmət (məhkəmə, korporativ, smart müqavilələr, elektron imza və digər hüquqi xidmətlər) göstərən ilk onlayn portal 2) “ASAN Xidmət”lə 10 illik müqavilə imzalanıb: “ASAN xidmət”in bütün ölkə üzrə 29 binasında rəqəmsal öz-özünə sifariş köşklərinin yerləşdirilməsi (bundan sonra regionlarda yaşayanların sərfəli və peşəkar hüquqi xidmətlərdən yararlanması təmin ediləcək) 3) “Startup Grind Baku” tərəfindən təşkil edilən “International Meet Up’23” müsabiqəsinin qalibi: Azərbaycanı Kaliforniyanın San-Fransisko şəhərində keçirilən “Tech Crunch” tədbirində təmsil etməyə haqq qazandıq. 4) İrlandiyanın Dublin şəhərində keçirilən “Dublin Tech Summit”də Azərbaycanı təmsil edəcək 4 startapdan biri seçildi 5) Gənclər və İdman Nazirliyinin “MDB ölkələri üçün 100 layihə” qalibi kimi Azərbaycanı Belarusun Minsk şəhərində təmsil edəcək 6) “University of Nevada” və “Enterprise Azerbaijan” tərəfindən təşkil olunan “Startup School”un qalibi: 4000 AZN dəyərində qrant qazandı. 7) IDDA tərəfindən təşkil edilən “Founders Academy” qalibi: Avropa Unicorn Startap Şirkətlərindən birində 3 aylıq təcrübəyə sahib olmaq şansı qazandı 8) SMEDA-nın təşkil etdiyi “3-cü Qrant Müsabiqəsi”nin qalibi: 20000 AZN dəyərində qrantla mükafatlandırıldı 9) SABAH Hub tərəfindən keçirilən “4-cü Kohort” qalibi: 20000 AZN dəyərində investisiya qazandı 10) British American Tobacco-nun Azərbaycandan təşkil etdiyi “Battle of Minds”in yarımfinalçısı"

"Tech Inventor of the Year" - Jeyhun Khalilov
The main products are single and three-phase stabilizers of various powers and purposes, as well as uninterruptible power supplies (UPS) These stabilizers operate in the range of 30 - 360 volts, from any power source, they are capable of eliminating 100% of reactive components in the network.
Link"Digitalization of the Year" - "An artificial intelligence-based solution to the verification of economic conditions for determining targeted state social assistance in Azerbaijan"
Summary Low-income family-targeted social payments is one of the top priorities for every society. In this context, within the framework of large-scale economic and social reforms carried out in our country under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, aimed at expanding the income opportunities of the population, significantly reducing the low-income population, minimizing social risks, and improving the social management system, an effective social protection system has been developed for the elderly population, low-income families, and socially vulnerable groups. Since 2006, in accordance with the legislation, the Government has started allocating and paying the so-called state social assistance to low-income families under certain conditions. According to the legislation, low-income families whose average monthly income is below the need criteria total for each family member for reasons beyond their control are entitled to UDSY. UDSY is financed from the state budget and is paid in full to the card account of a low-income family representative once a month centrally without cash.
Link“TechMedia of the Year” - "Tech.az"
tech.az is a technology media and event platform that brings international expertise and practice to the local startup & technology ecosystem. Our event brands are Techstars Startup Weekend, Startup Grind Ganja, Slack Community, Fuckup Nights, Product Hunt, DevOpsDays, Deeplearning AI & EuroAsian Startup Awards.
Link“Technopark Resident of the Year” - “Simbrella Bakı” LLC
"Simbrella" is the first company to offer Fintech services to mobile operators. Simbrella, a FinTech company, provides microcredit to customers by creating a financial services platform through Mobile Wallet and MNO. Simbrella already has over 20 years of experience in providing digital financial services in African and Asian markets. Our unique platform is actively used in more than 20 countries. We serve more than 200 million customers and have made more than 10 billion loans.
Link"The Tech Community of the Year" - "FemTech"
FemTech is an organization dedicated to empowering and supporting the growth of Azerbaijan's startup ecosystem and entrepreneurship. We encourage women to thrive as leaders in the world of innovative ideas and technology, providing them with mentorship and role models. FemTech showcases women who are active in the fields of startup entrepreneurship and innovation and presents them as examples to inspire others. Our primary mission is to promote entrepreneurship and innovation among women, support their career development, and enrich Azerbaijan's startup ecosystem. Our main areas of activity include organizing innovative projects, programs, and events. Through these initiatives, we aim to empower women to excel in technology and innovation.
Link“SkillBooster of the Year” - "Baku Design Academy"
The leading education center specializing in the design and official representative of Adobe and Autodesk in Azerbaijan.
Link“Ecosystem MVP of the Year” - Mubariz Shahbazli
- BootStart Incubation program (UNES Startup Incubator): host - UNEC Startup Cup: Host and Jury in Semi finals - Her Improvement by Femtech sponsored by Azercell: jury - ABB Hackhaton 4: Jury - Regionalarda Inkubator by SUP.VC: trainer - Müasir dövrün bacarıqları by SUP.VC: Speaker - Hult Prize Challange: Trainer Co-organized by - BootStart, Incubtor+, UNEC Startup Cup - CAREG Innovation Exchange Program supported by ADB (Asian Development Bank)
Link“Tech Event of the Year” - "BakuID"
SABAH.HUB held a Baku ID event on July 6-7! After a year of anticipation, we united 100+ local and international startups, 150+ investors, and around 4000 attendees at lively open-air and indoor locations near Elektra Events Hall, Stone Chronicle Museum, and Baku Boulevard in beautiful Baku, Azerbaijan. This event is the main startup and innovation event in Azerbaijan aimed at developing the ecosystem. Baku.ID brings together local and international investors, mentors, and experts, as well as those contributing to the global ecosystem, to see the best startup projects, discuss the future of the innovation ecosystem, and more. This event brings together local and international investors, mentors, experts, and contributors to the global ecosystem to showcase the best startup projects and discuss the future of the innovation ecosystem. During the two-day Investment event, we hosted more than 10 panel speeches and sessions featuring 41 esteemed speakers and 13 moderators. Thanks to the support of the Baku ID fund, 3 outstanding startups (two local and one global) secured investments among the 49 startups that showcased their ideas at the event.
Link“Discovery of the Year” - "Nexus Lab"
Contrails, those white trails behind planes, may seem harmless, but they're greenhouse gases. They form when airplane emissions create tiny ice crystals. Surprisingly, these contrails are five times better at trapping heat than CO2, contributing to climate change. In fact, they account for 57% of aviation's climate impact, more than CO2's 43%. However, as Contrails form in usually very cold and humid areas, we can predict the possible formation zones. By combining massive quantities of meteo, satellite, and flight data, AI can create predictions of when and where contrails are likely to form just like turbulence, icing, and storms. Pilots and dispatchers can then use this information to adjust the altitudes and horizontal position of their flights. Our software continuously provides updated alternative routes to pilots every 30 minutes. Pilots can then choose the most suitable route during the pre-flight procedure and seek permission from the Air Traffic Control Tower.
Link“Ecosystem Player of the Year” - "SABAH.HUB"
SABAH.HUB is an Innovation Center that focuses on building and developing new companies. We are implemented within the framework of the Azerbaijan Education Project under the Educational Institute of the Republic of Azerbaijan. The center focused on creating and developing. The center is part of the Education Institute of the Republic of Azerbaijan and supported by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. The center collaborates with the "IE Business School" which is ranked number one in Europe and fourth in the world for entrepreneurship programs, according to the NY Times, to implement acceleration and incubation programs in Azerbaijan and contribute to the country's innovation ecosystem. Within the framework of "SABAH.HUB," the 3-month "Incubation", 5-month "Acceleration" intensive development programs serve to create and develop startups . "IE Business School" directly participates in the creation of this special program.
Link“The TechEntrepreneur of the Year" - Zeynal Karimzada
"500 Global, MOST Hub Accelerator" Co-organized by - Speaker on ICYF, Algoritmika, International Banking Forum, Access2Success: trainings for female entrepreneurs, Master class on the ABB incubation program
Link“Women In Tech of the Year” - Samaya Habibova
“Law and Technology, Blockchain, Personalized law, Law by Algorithm” - University of Oxford, Oxford, UK Women Rights in Law - AWIS(Azerbaijani Women in Science), Baku, Azerbaijan 1) Launched E-LEGAL - the first online portal providing more than 200+ legal services (litigation, corporate, smart contracts, electronic signature and other legal related services) 2) Signed a 10 years’ contract with ASAN Service: To place digital self-order kiosks in 29 buildings of ASAN all over the country (hereinafter, people living in regions will have an access to affordable and professional legal services) 3) Winner of “International Meet Up’23” Competition organized by “Startup Grind Baku”: Awarded to represent Azerbaijan at “Tech Crunch” event in San Francisco, California 4) Selected as one of 4 startups to represent Azerbaijan at “Dublin Tech Summit” in Dublin, Ireland 5) Winner of “100 projects for CIS countries” by Ministry of Youth and Sports to represent Azerbaijan in Minsk, Belarus 6) Winner of “Startup School” organized by “University of Nevada” and “Enterprise Azerbaijan”: Awarded with a grant worth of 4000 AZN 7) Winner of “Founders Academy” organized by IDDA: Awarded to have 3 months’ experience at one of European Unicorn Startup Companies 8) Winner of “3rd Grant Competition” organized by SMEDA: Awarded with a grant worth of 20000 AZN 9) Winner of “4th Cohort” by SABAH Hub: Awarded with an investment worth of 20000 AZN 10) Semifinalist of “Battle of Minds” organized by British American Tobacco from Azerbaijan