Sosial Agentlik Nizamnaməsi ilə nəzərdə tutulmuş vəzifələrini yerinə yetirərkən və hüquqlarını həyata keçirərkən dövlət və yerli özünüidarəetmə orqanları, beynəlxalq və qeyri-hökumət təşkilatları ilə digər hüquqi və fiziki şəxslərlə qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyət göstərir. Fəaliyyət istiqamətinə uyğun olaraq, sosial xidmət sahəsində dövlət sifarişlərini bələdiyyələrə, fiziki və hüquqi şəxslərə, o cümlədən qeyri-hökumət təşkilatlarına verilməsini təşkil edir. 100-dən çox QHT və digər hüquqi və fiziki şəxslər ilə əməkdaşlıq edərək müxtəlif layihələr icra olunmuşdur. Agentliyin dövlət sifarişlərinin əsas məqsədi cəmiyyətin həssas təbəqələrinin həyatını asanlaşdırmaq və onlara keyfiyyətli sosial xidmətlər təqdim etmək olmuşdur. Həssas kateqoriyalardan olan şəxslər, xüsusən əilliyi olan uşaqlar əsas hədəf qruplarını təşkil etmişdir. Əlilliyi olan uşaqların cəmiyyətin tamhüquqlu üzvləri kimi formalaşması və sosial həyata inteqrasiyası müasir dövrdə dövlətin əsas sosial siyasət istiqamətlərindən birinə çevrilmişdir. Bu kontekstdə, Agentlik yarandığı dövrdən etibarən sosial sifariş mexanizmlərindən istifadə etməklə əlilliyi olan uşaqlar üçün sosial reabilitasiya xidmətlərinin təşkilinə xüsusi diqqət yetirir. 2025-ci ildə Agentliyin soisal sifarişi ilə "Disleksiyadan əziyyət çəkən uşaqların qiymətləndirilməsi və öyrənmə imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı innovativ təşəbbüslərin həyata keçirilməsi" layihəsi çərçivəsində “Disleksiya” mobil tətbiqi yaradılmışdır. Disleksiya dinləmə, danışma, oxuma, yazma, fikir yürütmə və riyazi qabiliyyətlərin qazanılması və istifadə edilməsi zamanı yaranan çətinliklərlə özünü göstərən bir öyrənmə pozuntusudur. Disleksiyadan əziyyət çəkən uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasına köməklik edilməsi və cəmiyyətin onlarla ünsiyyətinin və fəaliyyətinin asanlaşdırılması, həmin uşaqların akademik potensiallarının üzə çıxarılması üçün disleksiya ilə bağlı screening və qiymətləndirmə alətlərinin hazırlanması və disleksiya ilə bağlı inkişaf fəaliyyətləri üçün valideynlərin bacarıqlarının artırılmasına dəstək mobil tətbiqin yaradılmasında əsas məqsəddir. Bu tətbiqdə təqdim olunan məlumat və tövsiyələr yalnız təhsil və məlumatlandırma məqsədləri üçün nəzərdə tutulmuşdur və tibbi diaqnoz qoyma və ya müalicə məsləhəti kimi qəbul edilməməlidir.
Layihənin məqsədi disleksiyadan əziyyət çekən uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasına köməklik edilməsi və cəmiyyətin onlarla ünsiyyətini asanlaşdırmaqdır. Gözləntimiz Disleksiya olan uşaqların vəziyyətinin daha yaxşı qiymətləndirilməsi ; Təhsil sistemində bu uşaqların ehtiyaclarını qarşılayacaq metodların tətbiqi Müasir texnoloji alətlər və mobil tətbiqlərlə uşaqların öyrənmə prosesini asanlaşdırmaqdır. Gözlədiyimiz nəticələr: Mobil tətbiq vasitəsilə disleksiya əlamətlərinin erkən aşkarlanması; Valideynlərə və müəllimlərə dəstək funksiyalarının təqdim olunması; Uşaqların oxuma-yazma bacarıqlarının inkişafı; Təhsil sistemində müxtəlifləşdirilmiş strategiyaların qəbul edilməsi. Layihə çox yenidir və digər sosial layihələrimiz kimi gözəl nəticələr əldə edəcəyimizi düşünürük.

The Social Agency, while fulfilling its functions and exercising its rights as defined in its Charter, operates in interaction with state and local self-governing bodies, international and non-governmental organizations, and other legal and physical entities. According to its scope of activity, it organizes the provision of state orders in the field of social services to municipalities, individuals, legal entities, and non-governmental organizations. Over 100 NGOs and other entities have collaborated with the Agency on various projects. The main purpose of the Agency’s state orders is to facilitate the lives of vulnerable groups and provide them with quality social services. Vulnerable populations, particularly children with disabilities, constitute the primary target group. Ensuring that children with disabilities become fully integrated members of society and participate in social life has become a key direction of the state’s social policy. Since its establishment, the Agency has focused on organizing social rehabilitation services for children with disabilities through social order mechanisms. In 2025, under the Agency’s social order, the project “Implementation of Innovative Initiatives for the Assessment and Expansion of Learning Opportunities for Children Suffering from Dyslexia” led to the creation of the “Dyslexia” mobile application. Dyslexia is a learning disorder characterized by difficulties in listening, speaking, reading, writing, reasoning, and mathematical skills. The main purpose of the application is to facilitate the integration of children with dyslexia into society, make communication and interaction with them easier, uncover their academic potential, develop screening and assessment tools for dyslexia, and support parents in enhancing their skills to assist their children’s development. The information and recommendations provided in the application are intended for educational and informational purposes only and should not be considered as medical diagnosis or treatment advice.
The project aims to support the integration of children with dyslexia into society and facilitate communication with them. Expected outcomes include better assessment of children with dyslexia; implementation of educational methods that meet their needs; easing the learning process through modern technological tools and mobile applications. Anticipated results: early identification of dyslexia symptoms via the mobile application; support functions for parents and teachers; improvement of children’s reading and writing skills; adoption of diversified strategies within the education system. The project is very innovative, and like other social projects, it is expected to achieve positive results.